Badania biochemiczne – czym są, kto je wykonuje?

Badania biochemiczne - czym są, kto je wykonuje?

Biochemia to krwi to profesjonalne badanie podczas którego osocze pozyskane przez odwirowanie pobranej od pacjenta krwi żylnej. Co to jest osocze? Składa się ono w głównej mierze z wody i rozpuszczonych w niej hormonów, enzymów, białek i innych bardzo istotnych składników i substancji. Jest to powód dlaczego biochemia krwi potrafi perfekcyjnie pokazać jak działają poszczególne układy.

Co możemy zobaczyć dzięki biochemii krwi?

Podczas trwania biochemii krwi osocze podlega badaniu, które pozyskuje się poprzez odwirowanie pozyskanej od osoby, która poddała się badaniu krwi żylnej.

Badanie to potrafi w dokładny sposób pokazać jak funkcjonują konkretne układy i działają konkretne narządy. Biochemię krwi jesteśmy w stanie wykonać używając czytnik mikropłytek.

Jakie występują profile podczas badania biochemicznego krwi?

Celem ułatwienia analizy danych a także lepszego  zdiagnozowania choroby badania biochemiczne krwi zostały podzielone na podstawowe profile:

  • profil ogólny, oznacza się w nim: sód, potas, wapń, chlorki, fosfor, kwas moczowy, mocznik, kreatyninę, bilirubinę, AspAT, ALT, fosfatazę alkaliczną, GGT, albuminę, białko całkowite;
  • profil wątrobowy, w którym oznacza się: transaminazę alaninową asparaginianową (ALT i AspAT);
  • profil nerkowy, w którym oznacza się: sód, potas, mocznik, kreatyninę;
  • profil sercowy, w którym oznacza się: transaminazę alaninową (ALT) i asparaginową (AspAT), kinazę kreatynową (CK), dehydrogenazę mleczanową (LDH), potas;
  • profil tarczycowy,z kolei w nim oznacza się: hormony TSH i T4;
  • profil lipidowy, z kolei w nim oznacza się: cholesterol, trójglicerydy (TG), cholesterol HDL, cholesterol LDL;
  • profil kostny, w którym oznacza się: białko całkowite, albuminę, wapń, fosfor, fosfatazę alkaliczną;

Można też sporządzić jeszcze bardziej szczegółowe profile, chociażby profil alergiczny, reumatyczny, profil dla ciężarnych, dla dzieci a także profil przedoperacyjny.

Jakie są normy badań biochemicznych?

Podczas trwania badania biochemicznego krwi wszystkie składniki oceniane są osobno ze względu na to, że dla każdego z nich opracowano normy i sprawdza się korelacje takich składników ze sobą. Nie zapominajmy, że normy mogą się nieco różnić w zależności od laboratorium, gdzie badanie zostało wykonane. Z tego powodu osoba, na której przeprowadzono badanie nie może samodzielnie poddawać analizie wyników badań. Jedynie lekarz jest kompetentny aby wyniki przeanalizować.

Co warto wiedzieć o biochemii krwi w ciąży?

Badania prenatalne, które nie są inwazyjne obejmują między innymi biochemiczne badania krwi. Badanie te polegają na pobieraniu krwi kobiety ciężarnej i zbadać zawarte w niej stężenia niektórych składników i substancji. Poziom niektórych substancji które są we krwi ciężarnej może bowiem świadczyć o jakichś problemach z płodem. Połączenie badań biochemicznych kobiety w ciąży wraz z jej wiekiem umożliwia konkretnemu programowi komputerowemu policzyć ryzyko wystąpienia chorób wrodzonych u płodu. Takie badanie krwi ma charakter przesiewowy, czyli może je wykonać każda kobieta w ciąży. Niemniej jednak w naszym kraju przeprowadzenie badań tego typu jest  możliwe na NFZ jedynie wtedy, gdy lekarz podejrzewa, że mogą występować poważne wady letalne płodu.

Warto dodać także że badania biochemiczne krwi u kobiet w ciąży zależą od jej trwania:

  • test PAPP-A – przeprowadza się pomiędzy 10. a 14. tygodniem ciąży.
  • test potrójny –  wykonuje się wykonać go pomiędzy 16. a 18. tygodniem ciąży.
  • test zintegrowany – jest to złączenie wyników testu PAPP-A w 11.–13. tygodniu ciąży oraz testu potrójnego w 15.–20. tygodniu ciąży.