Cała prawda o rezonansie magnetycznym – obalamy mity i przedstawiamy fakty

Cała prawda o rezonansie magnetycznym – obalamy mity i przedstawiamy fakty

Rezonans magnetyczny (dla przykładu w w okolicach Trójmiasta) to niezwykle popularna i powszechna forma badania, której poddaje się każdego dnia dziesiątki tysięcy Polaków. Mimo tego, że wszelkie gabinety radiologiczne mogą pochwalić się ogromnym obłożeniem, to wydaje się, że mało osób zdaje sobie sprawę tak naprawdę ze specyfiki tego badania. Co więcej, powstało także wiele mitów dotyczących samego procesu, które zdecydowanie warto obalić (lub potwierdzić). Zachęcamy w związku z tym, aby zapoznać się z paroma faktami na temat rezonansu magnetycznego oraz badania tym urządzeniem.

Rezonans magnetyczny – takie są fakty

Przede wszystkim warto wyjaśnić, jak samo badanie przebiega. Pacjent, który musi stawić się na takim badaniu, kładzie się i zostaje wsunięty do swoistego rodzaju tuby, w której odbywa się rezonans. Podczas badania nie może się ruszać, ponieważ grozi to niezbyt jasnymi wynikami. Z racji tego, że tuba jest stosunkowo ciasna, osoby cierpiące na klaustrofobię mogą nie czuć się w niej komfortowo – to jest mit, który oficjalnie potwierdzamy. Co więcej, na dyskomfort może wpływać także fakt, że tuba wydaje niekiedy niepokojące, donośne dźwięki. Z tego względu bardzo powszechną praktyką jest stosowanie zatyczek do uszu.

Jeśli poszukujesz firmy, gdzie zostanie Ci przeprowadzony rezonans głowy z kontrastem w Trójmieście, skorzystaj z oferty http://rezonansgdansk.pl/.

Jakie są największe mity dotyczące rezonansu magnetycznego?

Wśród wielu mitów najbardziej znaczący jest ten, wedle którego rezonans magnetyczny jest pewnego rodzaju wyrocznią i umożliwia uzyskanie stuprocentowo dokładnych wyników oraz natychmiastowe zdiagnozowanie choroby lub przypadłości. Owszem, badanie rezonansem może przynieść wymierne korzyści w trakcie leczenia, ale raczej jako uzupełnienie poprzednich badań. W związku z tym rezonans magnetyczny nie powinien być jedyną drogą diagnozy.

Czy wiesz jak poprawnie przygotować się do rezonansu magnetycznego?

Zanim przystąpi się do badania wskazane jest zbadać poziom kreatyniny. Polecane jest to nie tylko, gdy planowane jest podanie środka cieniującego, w trakcie badania może stać się tak, że jednak badanie z kontrastem jest niezbędne. To samo dotyczy pojawienia się na rezonansie na czczo. Pacjent powinien powstrzymać się od jedzenia około 6-8 godzin przed badaniem. Lekarze polecają, aby wstrzymać się od picia przed badaniem rezonansem magnetycznym, ale są także głosy, które zalecają wypicie dużej ilości wody. W owej kwestii najlepiej zdać się na lekarza. Warto zapytać go o to, jak najlepiej przygotować się do rezonansu.

Kiedy szykujesz się na badanie, nie stosuj tego dnia makijażu czy lakieru do włosów. W składzie wielu kosmetyków można odnaleźć drobiny metalu, mogą one zniekształcić obraz otrzymany w trakcie rezonansu. Dodatki, które posiadają metalowe elementy na przykład spinki do włosów, okulary czy zegarki należy pozostawić przed wejściem. To samo dotyczy ubrań, przed badaniem niekonieczne jest rozbieranie się, jeśli jednak wbudowane są w nich kawałki metalu takie jak zamki lub guziki, będziesz poproszony o ich ściągnięcie. Ubiór powinien być też wygodny, by pozostając w bezruchu, nic nie uwierało Cię podczas badania.

Kto powinien poddać się badaniu rezonansem?

Kolano

Rezonans magnetyczny jest bardzo pomocny przy podejrzeniu uszkodzenia więzadeł, kaletek maziowych i łąkotek. Takie badanie wykonuje się również, by ujawnić zwapnienia, torbiele lub zmiany przeciążeniowe w obszarze kolana. Wskazanie na rezonans magnetyczny z kontrastem można dostać przy podejrzeniu takich chorób jak zapalenie błony maziowej, pęknięcia łąkotki, martwicy kostno – chrzęstnej i zmianach chrząstki stawowej. Pierwsze objawy, które powinny Cię zaalarmować to ból, obrzęk i ograniczona motoryka kolana. Te oznaki mogą mówić o narastającym procesie chorobowym w kolanie, w takiej sytuacji nieocenioną pomocą podczas diagnozy może być rezonans magnetyczny.

Kręgosłup

Bazowym wskazaniem do tego, aby wykonać rezonans magnetyczny kręgosłupa, bywa jego ból. Objawy bólowe utrudniające poruszanie się, a także drętwiejące kończyny to najczęstsze uzasadnienia, dlaczego pacjenci postanawiają udać się na badanie rezonansem. Jest to jedna z metod diagnostyki kręgosłupa. Podczas tego badania można wykryć jamistość rdzenia, wodordzenie a także rozszczepienie rdzenia. Innymi wskazaniami do wykonania rezonansu magnetycznego kręgosłupa jest przypuszczenie gruźlicy kręgosłupa, nowotworów kanału kręgowego lub choroby zwyrodnieniowej. Gdy jest podejrzenie zmian nowotworowych lub zapalnych, zleca się wykonanie rezonansu z kontrastem.

Głowa

Rezonans magnetyczny głowy może się okazać niezbędnym narzędziem rozpoznawczym kiedy inne procedury nie dostarczyły wystarczającej ilości informacji do postawienia diagnozy. Jeśli istnieje podejrzenie, iż w mózgu bądź pniu mózgu stworzyły się zmiany nowotworowe, zmiany hormonalne sugerują szansę na choroby przysadki mózgowej albo nastąpiły zmiany zachowania , które sugerują choroby neurologiczne, możliwe, że będziesz wysłany na badanie rezonansem magnetycznym. Objawami, które mogą Cię niepokoić, jest ból głowy, zawroty, szum w uszach, zaburzenia równowagi czy też niewłaściwe reakcje na bodźce.