Czy kamień nazębny można usunąć samodzielnie?

Czy kamień nazębny można usunąć samodzielnie?

Można uznać, że teraz prawie każdy borykał się z problemem kamienia nazębnego. Szacuje się, że aż 90% osób ma z nim problem. Z tego powodu tak istotne są regularne badania jamy ustnej u stomatologa. Warto pamiętać, że usuwanie kamienia nazębnego nie jest trudne, a może uchronić przed poważniejszymi kłopotami jak np. paradontoza. Niewątpliwie część osób jest znacznie bardziej narażona na rozrost osadu niż pozostali. Ten problem dotyka zwłaszcza miłośników kawy, palaczy papierosów oraz osób, które zazwyczaj piją zieloną herbatę. Niedostateczna higiena jamy ustnej również może być powodem powstania kamienia. Każdy kto choć raz doświadczył tego problemu zastanawia się czy da się usunąć kamień domowymi sposobami? Czy wyłączne rozwiązanie to wizyta u dentysty?

Dopiero gdy mamy zdrowe zęby możemy pomyśleć o poprawianiu swojego uśmiechu i zafundować sobie implanty.

Kiedy najczęściej powstaje kamień nazębny?

Prawie każdy spotkał się z dolegliwością jaką jest kamień nazębny. Z tego powodu warto odpowiedzieć sobie na pytanie jak powstaje i co to dokładnie jest? Można powiedzieć, że kamień nazębny jest mieszanką bakterii, resztek jedzenia a także soli mineralnych. Gromadzi się on zazwyczaj w okolicy linii dziąseł po wewnętrznej stronie zębów w postaci żółto – brązowego nalotu. Może uszkadzać zęby i być powodem tworzenia się próchnicy. Jest to idealna pożywka dla bakterii, które tworzą stan zapalny dziąseł. Osad nazębny jest miejscem rozmnażania się bakterii, z tego powodu właściwa higiena jamy ustnej jest tak ważna. Zazwyczaj jednym z objawów rozwiniętego kamienia nazębnego oprócz widocznego nalotu jest także nieprzyjemny zapach z ust.

Domowe metody na usuwanie osadu nazębnego

Kiedy osad nazębny jest tak rozwinięty, że staje się przyczyną próchnicy oraz stanu zapalnego dziąseł należy bezwzględnie iść na wizytę do dentysty. Jednakże w przypadku mniej zaawansowanego problemu warto zastosować domowe sposoby. Jednym z popularniejszych jest domowej roboty masa z sody oczyszczonej oraz oleju kokosowego. Te dwa elementy wymieszane razem skutecznie potrafią usuwać nieprzyjemny nalot. Następną metodą usuwania kamienia nazębnego własnoręcznie jest ocet jabłkowy. Szorowanie zębów co tydzień octem działa odkażająco oraz ma właściwości przeciwpróchnicze. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że do usuwania osadu nazębnego przydatne mogą się okazać również drożdże piwne. Stwarzają one w jamie ustnej otoczenie niedobre dla rozwoju drobnoustrojów. Mówiąc o domowych sposobach leczenia osadu nazębnego nie można zapomnieć o węglu aktywowanym Robi się z niego masę, która oprócz właściwości bakteriobójczych posiada też właściwości wybielające.

Leczenie osadu nazębnego w gabinecie dentystycznym

Oczywiście warto próbować usunąć osad nazębny domowymi sposobami, zwłaszcza, że nie są one szkodliwe. Jednakże kiedy schorzenie jest bardziej rozwinięte potrzebna może być wizyta u lekarza stomatologa. Trzeba znaleźć gabinet stomatologiczny, w którym będziemy czuli się komfortowo. Urozmaicony wybór stomatologów jest w miastach takich jak Olsztyn, Poznań, Kraków. Nie zawsze kamień nazębny jest prosty do leczenia, a czasami zdarza się, że znajduje się w miejscach niełatwo dostępnych. W takiej sytuacji niezbędna będzie pomoc dentysty i użycie profesjonalnego sprzętu. Warto podkreślić, że usuwanie kamienia nazębnego jest ważną profilaktyką schorzeń w obrębie jamy ustnej takich jak paradontoza, próchnica czy stan zapalny dziąseł. Jest to jedna z najważniejszych usług klinik stomatologicznych, a sam zabieg nie jest skomplikowany. Trzeba zastanowić się jak często trzeba zgłaszać się na usuwanie osadu nazębnego? Lekarze stomatolodzy polecają wykonywanie tego zabiegu raz na rok. Na pewno trzeba podejść do tego problemu w zależności od przypadku, gdyż część pacjentów ma skłonności do gromadzenia się osadu, pomimo starannej higieny jamy ustnej. Zazwyczaj lekarz stomatolog podkreśla konieczność przeprowadzenia zabiegu podczas przeglądów stomatologicznych. Należy pamiętać o systematycznym pozbywaniu się kamienia nazębnego, gdyż może on zapobiec wielu kłopotom w przyszłości.