Jak często trzeba chodzić do stomatologa?

Jak często trzeba chodzić do stomatologa?

Nawet nadzwyczaj rzetelna i należyta higiena jamy ustnej, nie daje gwarancji, że nie dojdzie do rozwijania się chorób. Z tego powodu tak kluczowe są systematyczne wizyty profilaktyczne, które pozwalają zachować zdrowie jamy ustnej i odpowiednio wcześnie rozpoznać ewentualne nieprawidłowości.
Przyjęto, iż przeciętna osoba dorosła winna chodzić do gabinetu stomatologicznego choć raz na pół roku.

W trakcie wizyty kontrolnej stomatolog w Bytomiu wykona rzetelną ocenę stanu jamy ustnej, weryfikując stan uzębienia jak i otaczającego je przyzębia. Przez to możemy wcześnie wykryć wszelkie niepokojące zmiany ,a także w sytuacji konieczności przedsięwziąć stosowne kroki. Jeżeli schorzenie zostanie zdiagnozowane na wstępnym etapie rozwoju, leczenie będzie znacznie uproszczone, a w poszczególnych przypadkach może uda się je ominąć.

Wizytę kontrolną warto również połączyć z profesjonalną higienizacją uzębienia, która pozbędzie się z powierzchni zębów niepokojące osady, oszczędzając całego szeregu problemów w przyszłości.
Gabinet dentystyczny częściej powinny odwiedzać kobiety w stanie błogosławionym czy też dzieci – te dwie grupy są w szczególności narażone na próchnicę, dlatego w ich przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie powtarzanie wizyt raz na kwartał

Czym może grozić lekceważenie wizyt?

Pierwsze symptomy problemów z zębami są najczęściej nie do wyłapania w przez nas samych. Problemy bywają marginalne, nie sprawiają dyskomfortu i innych przykrych oznak. Wyłaniające się białe plamy, które mogą mówić o rozwoju próchnicy, nagminnie lokalizują się na styku zębów. Dopiero wizyty kontrolnej, po precyzyjnym oczyszczeniu ich powierzchni, dentysta jest w stanie określić etap zaawansowania schorzenia.

Z reguły przebarwienia są ignorowane przez pacjentów, którzy nie wiedzą, iż są w stanie świadczyć o poważnym i tak powszechnym problemie. Nieleczone lub odkryte w niezwykle zaawansowanym stopniu ubytki, prowadzą do zauważalnych zmian, obumarcia zęba, a nawet jego utraty.

Należy wykorzystywać z możliwości stomatologii zachowawczej oraz wyznawać motto: „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Regularne wizyty kontrolne u stomatologa czy też profilaktyka, znacząco minimalizują ryzyko wystąpienia poważnych chorób jamy ustnej.
Rzetelna higiena jamy ustnej w znacznym stopniu ograniczy odkładanie kamienia oraz namnażanie się bakterii.

Natomiast niewystarczająco częste kontrole u stomatologa, a także czekanie na ostatnią chwilę z umówieniem się na wizytę, kiedy powstają już dolegliwości, mogą prowadzić do groźnych problemów z zębami. Odbywanie kontrolnych wizyt w gabinecie dentystycznym pozwoli rozpoznać dręczące zmiany na wczesnym etapie, rozpocząć leczenie i nie doprowadzić do rozwijania się dolegliwości.
Odpowiednio wczesne wykrywanie zmian próchnicowych sprawia, że leczenie zachowawcze zębów staje się bezbolesne, szybkie i bezproblemowe.

Na czym polega przegląd zębów u dentysty?

Dowolne badanie stomatolog powinien rozpocząć od rozmowy z pacjentem, a więc tzw. wywiadu medycznego odnośnie ogólnego stanu zdrowia a także jego potencjalnego pogorszenia się, od ostatniego spotkania. Kontrolne badanie to w zasadzie wzrokowa oraz dotykowa ocena: podniebienia, dziąseł, warg, policzków oraz układu łuków zębowych.

W jego trakcie dentysta może dostrzec nawet najmniejsze niepokojące zmiany. Będzie to łatwiejsze, jeśli wcześniej zostanie wykonane dokładne czyszczenie zębów. Po usunięciu nalotu oraz kamienia nazębnego nad linią dziąseł mogą pojawić się niewidoczne ubytki. W związku z tym scalling i piaskowanie u stomatologa zaleca się wykonywać wraz z przeglądem, nie tylko jako zabieg estetyczny, ale przede wszystkim profilaktyczny, przynajmniej raz na pół roku.