Jak wybrać idealny dom opieki dla seniora?

Jak wybrać idealny dom opieki dla seniora?

Czasem w naszym życiu pojawia się moment, że musimy poszukać miejsca, w którym ktoś zadba o naszego seniora. Nie ważne dlaczego się na to decydujemy, ważne jest znalezienie odpowiedniego ośrodka, gdzie specjaliści zatroszczą się o naszego rodzica lub dziadka. O czym pomyśleć przy wyborze domu opieki?

Różnice między domem pomocy społecznej i zakładem opiekuńczo-leczniczym

Państwowe domy opieki możemy podzielić na takie dla seniorów dostatecznie zdrowych i dla tych, u których niezbędna jest stała opieka lekarska. W domach pomocy społecznej nie ma większego problemu z dostaniem miejsca, ich koszt pokrywa w całości lokator i oferują podstawową formę opieki, czyli miejsce zamieszkania, jedzenie, ubrania oraz pielęgnację.

Dużo trudniej jest dostać się do zakładów opiekuńczo-leczniczych, które są miejscem dla osób z problemami zdrowotnymi. Oprócz podstawowych potrzeb potrzebują oni także pomocy lekarzy i pielęgniarek. Tam koszt prawie w całości pokrywa NFZ.

Prywatny dom opieki dla seniora – jakie ma udogodnienia?

Wybrane prywatne domy opieki mogą być częściowo finansowane z NFZ, jednak w większości jest to koszt od 2 do nawet 7 tys. zł miesięcznie.

Na ogół w prywatnych domach opieki trzeba dodatkowo płacić na przykład za leki, pieluchomajtki, bandaże, rękawice.

Jakie są więc możliwości w prywatnych domach seniora, które powodują, że mimo swojej wysokiej ceny wciąż są nierzadkim wyborem?

Przede wszystkim dostęp do lekarzy specjalistów jest dużo łatwiejszy, głównie ze względu na fakt, że nie trzeba umawiać wizyt tylko na NFZ. W dużej części domów opieki znajduje się fizjoterapeuta, który prowadzi indywidualne zajęcia. Tak, są one dodatkowo płatne, ale tak samo jak w przypadku lekarza – dostępne są na już, a nie za 2-3 miesiące.

Poza tym do takiego domu opieki dla seniora dostajemy się natychmiastowo, nie musimy wypełniać dużej ilości formularzy, tak jak przy chęci dostania się do publicznych domów pomocy społecznej.

No i sporo domów seniora ma trochę dodatkowych możliwości, takich jak indywidualna dieta, spotkania integracyjne, zajęcia dodatkowe, które rozwijają zainteresowania. Bardzo często warunki są o niebo lepsze niż w DPS a i koszt najtańszych prywatnych domów opieki nie jest dużo droższy niż tych publicznych.

Jak wybrać odpowiedni dom seniora?

Wyjątkowo ważne jest wybranie takiego ośrodka, który jest w odpowiedniej lokalizacji. Warto pomyśleć o Sanus – dom seniora, zlokalizowany w Radlinie, tj. w sąsiedztwie takich miejscowości jak Żory, Rybnik, Wodzisław Śląski oraz Jastrzębie Zdrój. Z pewnością zaoferują Ci odpowiednią opiekę.

Jeżeli tylko masz warunki to odwiedź najpierw placówkę i rozejrzyj się co ma do zaoferowania. Najważniejsze jest ocenienie umiejętności ludzi zajmujących się naszym bliskim – to oni będą każdego dnia spędzać z nim czas i pomagać mu. Kolejna istotna sprawa to dowiedzenie się jak spędza się standardowy dzień w domu opieki – czy jest czas na aktywność fizyczną, rozwijanie swoich zainteresowań czy ośrodek inicjuje jakieś dodatkowe spotkania. Dopytaj się jak często można odwiedzać bliskiego i jak wygląda kwestia podawania posiłków.

Im więcej informacji otrzymacie, tym spokojniejsi możecie być kiedy zawieziecie tam swojego bliskiego. Przecież to nie jest 2-tygodniowy pobyt w sanatorium, tylko zdecydowanie dłuższy czas zamieszkania, więc warto żeby dla każdej ze stron było to komfortowe.