Jakie są specjalizacje adwokackie i co dają w pracy?

Jakie są specjalizacje adwokackie i co dają w pracy?

Teoretycznie każdy prawnik może podjąć się prowadzenia zarówno sprawy cywilnej jak i karnej. Często zdarza się sytuacja, w której adwokat tego samego dnia idzie na rozprawę w sprawie rozwodowej i o porwanie. Dlaczego więc coraz częściej spotyka się wyspecjalizowane kancelarie prawnicze, które nie przyjmują wszystkich spraw? Jakie wyróżniamy specjalizacje u adwokatów i dlaczego są tak bardzo istotne? Co powoduje, że w Warszawie wyspecjalizowane kancelarie prawnicze są niezmiernie popularne, a w małych miejscowościach wciąż nikt nie przekonał się do tego modelu?

Kancelarie prawne butiki – czym są i jak pracują?

Od ponad 10 lat w Polsce można trafić na kancelarie adwokackie, które noszą nazwę butików. Są to kancelarie niesamowicie wyprofilowane i biorą na siebie tylko takie sprawy, które zawierają się w ich dziedzinie pracy. W związku z tym prawnicy pracujący w kancelarii wyspecjalizowanej w prawie spółek nie podejmą się pracy przy sprawie rozwodowej. Są one bardzo powszechne w Warszawie, mimo, że małe miasta dalej nie mogą wypróbować tego sposobu działania. Przyczyną jest to, że nie ma tam tak dużego zapotrzebowania na adwokatów i nawet tych ogólnych kancelarii prawniczych nie ma zbyt wiele.

Prawo zmienia się niezmiernie szybko i bycie na bieżąco ze zmianami w przepisach z każdej specjalizacji jest po prostu nierealne. Jeśli prawnicy specjalizują się tylko w określonej dziedzinie prawa to prawdopodobnie będą posiadać aktualną wiedzę, a w konsekwencji zaproponują szybsze i bardziej mistrzowskie zaopiekowanie się klientem. Kancelaria ta nie zajmie się sprawami z innych dziedzin, dlatego że będzie się to wiązało ze zbyt długim czasem na wdrożenie się. Oczywiście jest to jakieś wyrzeczenie, ale zapewnienie sobie renomy i przedstawianie się jako wyprofilowana kancelaria prawna może spowodować, że więcej klientów mających potrzebę aby rozwiązać swój problem w danej specjalizacji uda się właśnie do niej, zamiast do zajmującej się wszystkim kancelarii. Skutkiem posiadania specjalizacji zmniejszamy swoją konkurencję na rynku.

Dlaczego warto znaleźć swoją specjalizację?

Odnajdując odpowiednią dla nas dziedzinę prawa jesteśmy o wiele bardziej atrakcyjni dla klientów. My nie mamy wątpliwości co do jakości usług, jakie świadczymy, a klient nie martwi się czy na pewno odpowiednio zrobił powierzając swoją sprawę w nasze ręce. Nieprawdopodobne jest aby adwokat był alfą i omegą w każdej dziedzinie, a prowadzenie spraw dotyczących prawa podatkowego i karnego w tym samym czasie spowoduje tylko, że utkniemy w papierach dotyczących obu i ostatecznie nie będziemy mogli dobrze poprowadzić ani jednej.

Jeżeli jesteś adwokatem to na pewno jest dla Ciebie istotne żeby znaleźć dobre miejsce pracy, gdzie przełożony będzie doceniał to co robisz. Dla wykwalifikowanej kancelarii prawnej przygotowanie pracownika nie jest łatwym zadaniem i potrzeba dużego nakładu pracy, z tego powodu istotne jest dla nich aby pozostawić adwokata u siebie.

Prawo jest bardzo rozrośnięte i można wyszczególnić prawo rodzinne, cywilne, pracy, spółek, administracyjne oraz karne, a dziedziny te dzieli się na jeszcze więcej bardziej sprecyzowanych specjalizacji, w konsekwencji każdy może wyszukać swoją mocną stronę.

Jak wybrać idealną specjalizację?

Do wyboru są tak naprawdę dwa rozwiązania – można zająć się bardzo popularną dziedziną prawa, w której bardzo dużo się dzieje i można liczyć na dużą ilość klientów, albo zrobić zupełnie na odwrót i wybrać niszowy kierunek. W tej drugiej sytuacji może się okazać, że będziesz jednym z kilku adwokatów, którzy pracują z tym rodzajem prawa. Dzięki temu większość klientów będzie trafiać właśnie do Ciebie.

W trakcie wybierania specjalizacji powinno się zapytać samego siebie z jakim zagadnieniem chcemy mieć kontakt na co dzień. Jeśli przerażają nas zabójstwa to prawdopodobnie nie powinniśmy zajmować się prawem karnym, dlatego że zajmowanie się takimi sprawami może być dla nas zbyt trudne.

Powinniśmy również zwrócić uwagę na miejsce, w którym będziemy pracować jako adwokat. W miejscowościach na południu kraju może nie być potrzebna kancelaria prawnicza specjalizująca się w prawie morskim, a w Warszawie w odróżnieniu od mniejszych miejscowości mogą być potrzebni prawnicy wykwalifikowani w relacjach międzynarodowych.

Co roku na rynek wychodzi wielu nowych absolwentów prawa, mających dużą konkurencję. Warto więc wyróżnić się w jakiś sposób, aby nie być następnym adwokatem od wszystkiego i od niczego.

Źródło: Adwokat Katarzyna Topczewska