Jakimi chorobami zajmuje się neurolog dziecięcy

Jakimi chorobami zajmuje się neurolog dziecięcy

Z powodu na liczbę otrzymywanych z różnorakich miejsc informacji nasze układy nerwowe są coraz mocniej  skazane na uszkodzenia. Żyjemy w środowisku informacyjnym, gdzie część informacji w rzeczywistości jest zbędna. Do tego dochodzą inne elementy, które powodują, że niestety coraz częstszym zjawiskiem są różnego rodzaju problemy na tle nerwowe(ym). Także wśród dzieci. Dzieci coraz częściej dotknięte zostają schorzeniami na tle nerwowym. By odpowiednio wcześnie je diagnozować potrzebny jest neurolog dziecięcy w Poznaniu. Przeszkodą jest dosyć niewielka liczba lekarzy o takiej specjalizacji. Gdzie można odwiedzić neurologa dziecięcego? Poznań, Warszawa, Gdańsk, Kraków – generalnie duże miasta.

Jakie schorzenia leczy neurolog dziecięcy?

Zadaniem neurologa dziecięcego jest wykrycie i zareagowanie w należyty sposób na wszelkiego rodzaju okołonerwowe nieprawidłowości występujące u naszych pociech. odkrycie choroby w młodym wieku zwiększają szans(ę) na właściwy(e) dojrzewanie dziecka. Sąnadzieję(ą) na całkowite zaleczenie schorzenia.

Schorzeń, które wchodzą w skład spektrum zainteresowań neurologa dziecięcego jest ogrom. Jest to np. ADHD, padaczki, wszelkiego typu zaburzenia – aparatu mowy, insomnia. Także, kiedy młodzieniec sprawia problemy w szkole, warto by zbadał(ć) go neurolog. Oprócz leczenia(em) i profilaktyki(ą) przypadłości rutynowych, neurolog dziecięcy ma pod swoją opieką dzieci(ćmi) po uszkodzeniach mechanicznych, wypadkach, z wadami poporodowymi – od tych najpoważniejszych do tych mniej wpływających na codzienne życie.

Najczęściej spotykane choroby neurologiczne u młodych ludzi

Jednymi z najczęściej diagnozowanych zaburzeń o charakterze neurologicznym u dzieci zalicza się głównie nadpobudliwość i padaczki. Czym się cechują i jak sobie z nimi radzić?

Nadpobudliwość psychoruchowa z deficytem koncentracji nazywa się powszechnie używanym akronimem ADHD. Dolegliwość ta(o) jest kłopotliwa tak dla dziecka, jak i środowiska. Zwykle, przez nieświadomych rówieśników czy pedagogów, określane jest mianem niegrzeczne. Do symptomów nadaktywności zaliczyć można m.in. kłopoty z zaśnięciem, agresję, nieuwagę, łatwość ulegania wypadkom i urazom czy nadmierną gadatliwość. Jeśli występują objawy(ów), należy udać się z dzieckiem na wizytę do psychiatry lub neurologa dziecięcego. Kluczowa jest także bliska współpraca lekarza z opiekunami i nauczycielami. W pewnych sytuacjach należy rozważyć indywidualny tok nauczania dla młodej osoby. Odpowiednie podejście do tematu daje szansę na złagodzenie objawów i widoczną poprawę.

Kolejnym stosunkowo często diagnozowanym u dzieci schorzeniem o podłożu neurologicznej(ym) są ataki epilepsji. Ataki padaczki u osób w młodym wieku mogą mieć różnorakie przyczyny. Aby zdiagnozowania(ć) choroby lekarz rozmawia z opiekunami a także zaleca szereg kompleksowych badań kontrolnych. Po rozpoznaniu schorzenia, neurolog dziecięcy dobiera niezbędne, dopasowane do potrzeb dziecka leki. Ważne są w takich okolicznościach też okresowe kontrole i obserwacja malucha. Odpowiednio pokierowana(e) leczenie daje duże szanse na złagodzenie objawów i normalne(ą) życie dla malucha.

Co przygotować idąc z dzieciem do neurologa?

W przypadku zaobserwowania zaburzeń neurologicznych u dziecka, wychowawca powinien jak najszybciej zorganizować wizytę u neurologa dziecięcego. Niezbędne jest zabranie z sobą na ową(e) wizytę całej dokumentacji medycznej, jak również książeczki zdrowia dziecka. W sytuacji gdy w przeszłości mały pacjent miał(o) robione badania pod kątem neurologicznym, powinno się zaprezentować również wyniki tychże badań.

W jaki sposób znaleźć dobrego neurologa dziecięcego?

Przed spotkaniem nie zaszkodzi poszukać w sieci informacji o lekarzy(ach). Można znaleźć tam dane o tym w którym miejscu przyjmuję polecany neurolog dziecięcy. Poznań, Wrocław, Katowice oraz pozostałe miasta wojewódzkie – tutaj należy się spodziewać większej liczby specjalistów, nieco gorzej może być w mniejszych miastach. Tutaj z pomocą przychodzi internet.