Okulista, optyk, optometrysta – czym się różnią?

Okulista, optyk, optometrysta – czym się różnią?

Bardzo często w czasie wolnym siedzimy przed komputerem lub telewizorem. Lekarze szacują, że ponad połowa Polaków ma problemy ze wzrokiem. Niestety, są to dolegliwości,  które dotykają nie tylko ludzi starszych, ale także młodych. Dlatego jeśli przypuszczamy, że mamy wadę wzroku, warto pójść do odpowiedniego specjalisty. Zrobi on odpowiednie badania, postawi diagnozę i dopasuje odpowiednie leczenie, czy okulary. Prawie każdy wie czym trudni się okulista koszalin. Ale co znajduje się w zakresie kompetencji optyka lub optometrysty? Kiedy należy się do nich udać? Ich wspólnym celem jest zadbanie o odpowiednią jakość wzroku. Warto dowiedzieć się, do którego specjalisty udać się w zależności od schorzenia. Czym właściwie się zajmują?

Kiedy warto udać się do okulisty?

Niewątpliwie każdy wie czym zajmuje się okulista – jest to lekarz od chorób oczu. Dlatego w przypadku jakiejkolwiek dolegliwości związanej z oczami warto niezwłocznie się do niego skierować. Postawi on właściwą diagnozę, a później dopasuje leczenie. Jeśli zajdzie taka potrzeba może również wypisać receptę na niezbędne leki czy okulary. Okulistę powinno się odwiedzić nie tylko w sytuacji słabego widzenia, ale również przy każdej zmianie w okolicy oczu takich jak: zapalenie spojówki, zaćma, jaskra, ropień, ciało obce. Warto pamiętać, że zawód okulisty wymaga skończenia studiów medycznych na kierunku lekarskim.Jeżli zajdzie taka potrzeba schorzenia w obrębie gałek ocznych można leczyć także w szpitalu na oddziale okulistycznym. Tam specjaliści zazwyczaj robią zabiegi chirurgiczne. Gabinety okulistyczne znajdują się prawie w każdym mieście zarówno większym jak i mniejszym jak np.: Łódź, Trójmiasto, Szczecin, Koszalin. Z usług lekarza okulisty można skorzystać w ramach NFZ, oraz prywatnie.

Optometrysta – kiedy należy się do niego udać?

Nie można zapominać, że tak jak okulista, tak samo optometrysta jest zawodem medycznym. Aby zostać specjalistą w tej dziedzinie należy ukończyć studia w zakresie optometrii, lub studia podyplomowe. Niewiele osób miało styczność z tym zawodem, zwłaszcza osoby, które nigdy nie miały problemów z widzeniem. Definicja mówi, że optometria jest dziedziną wiedzy , która zajmuje się ostrością widzenia, zwłaszcza ochroną wzroku. Krótko mówiąc do tego specjalisty należy się udać, kiedy mamy problemy ze wzrokiem, szczególnie w sytuacji kiedy musimy podjąć dodatkowy wysiłek aby coś dobrze zobaczyć. Do najważniejszych zadań optometrysty zalicza się przede wszystkim:

  • wykonywanie badań diagnostycznych w celu oceny zdrowia oczu,
  • badania ostrości widzenia przy użyciu odpowiedniego sprzętu,
  • diagnoza zaburzeń ruchu gałki ocznej,
  • porady w zakresie profilaktyki narządu wzroku, a także dopasowanie odpowiednich ćwiczeń gałek ocznych,
  • dobranie okularów, a także soczewek kontaktowych i innych pomocy wspierających ostre widzenie.

Warto wspomnieć, że w części krajów takich jak Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy czy kraje skandynawskie optometrysta jest specjalistą do którego pacjenci kierują się od razu. Kiedy ewentualne schorzenie wychodzi poza zakres jego kompetencji, wówczas kieruje on pacjenta do okulisty.

W czym może nam pomóc optyk?

O ile o zawodzie optometrysty niewiele osób słyszało, tak optyk jest zdecydowanie powszechniejszą specjalizacją. Kiedy okulista albo optometrysta wypisze nam receptę na okulary, powinniśmy od razu udać się do salonu optyka. Odpowiada on za dopasowanie właściwych okularów, a w razie konieczności naprawy ich. Warto wspomnieć, że optyk może ukończyć studia podyplomowe co uprawni go do samodzielnego przeprowadzenia badania ostrości wzroku. Można powiedzieć, że wówczas optyk zyskuje drugą specjalizację w zakresie optometrii. Aby dobrać odpowiednie okulary warto pójść do dobrego specjalisty, który będzie potrafił dobrać odpowiednie oprawki dopasowane do kształtu naszej twarzy.

Pozostałe zawody w dziedzinie badania wzroku

Nie można zapominać, że specjalizacją w dziedzinie optometrystyki jest również kontaktologia. Zajmuje się ona odpowiednim doborem szkieł kontaktowych. Zawód refrakcjonisty specjalizuje się w wadach refrakcji układu optycznego. Refrakcjonista ma znacznie mniejsze kompetencje w porównaniu z optometrystą. Aby uzyskać ten zawód należy ukończyć policealną szkołę optyczną albo specjalistyczny kurs zawodowy. Ortoptysta z kolei zajmuje się wspomaganiem pracy okulisty, zwłaszcza w badaniach diagnostycznych a także rehabilitacji narządu wzroku. Następną specjalizacją w zakresie dobrego wzroku oczu jest tyflopedagog. Zajmuje się on osobami dorosłymi i dziećmi od urodzenia niewidomymi. Zazwyczaj specjaliści pracujący z osobami niewidomymi rozszerzają swoje kwalifikacje o kursy pozwalające na prowadzenie zajęć z zakresu orientacji przestrzennej. Zmysł wzroku jest bardzo ważny w życiu codziennym, z tej przyczyny warto o niego dbać. W razie jakiejkolwiek dolegliwości trzeba niezwłocznie pójść po poradę do specjalisty, który będzie potrafił dobrać właściwe leczenie. Tutaj równie istotna jest profilaktyka, dlatego zaleca się okresowae badanie wzroku raz na rok. Szczególnie osoby noszące na co dzień okulary korekcyjne powinny kontrolować wzrok. Lekarz skontroluje, czy szkła są dobrze dobrane i czy spełniają swoje zadanie.Czasami dane szkła nie służą naprawie wzroku i należy je wymienić na inne.