Sauny znane są ludziom już od zamierzchłych czasów. Obecnie z sauny może skorzystać prawie każdy kto nie ma przeciwwskazań zdrowotnych. Najczęściej są one zlokalizowane przy miejskich basenach, ale również można znaleźć je w gabinetach spa, hotelach i gabinetach masażu. Saunowanie niesie za sobą wiele korzyści dla zdrowia, można uznać, że jest to zabieg z zakresu ciepłolecznictwa. Istnieje kilka typów saun – każda trochę różni się parametrami takimi jak wilgotność i temperatura. Zrobione są one z innych materiałów i trochę inaczej wpływają na nasz organizm. W skrócie można wymienić sauny suche, parowe oraz na poczerwień. Eksperci twierdzą, że warto korzystać z sauny ze względu na dobroczynny wpływ na zdrowie, a najlepiej robić to systematycznie 1- 2 razy w tygodniu. Jakie właściwie korzyści może nam przynieść sesja w saunie? Czy korzystanie z sauny w czasie pandemii covid jest dobrym pomysłem?
Osoby, które mają taką możliwość, i lubią chodzić do sauny mogą rozważyć zbudowanie małej sauny na swojej posesji. Na pewno jest to bezpieczne miejsce, i nie ma potrzeby rezygnowania z tak dobroczynnych sesji w saunie. Są firmy, które trudnią się budową sauny, warto znaleźć dobrą i zapoznać się z ofertą – np. ten producent saun fińskich z Warszawy
Jakie są rodzaje saun?
Jak już wspomniano wcześniej, każdy rodzaj sauny ma nieco inne parametry. W saunach używana jest wysoka temperatura, która działa dobroczynnie na ciało. Jakie są rodzaje saun? Teraz powstało dużo różnych opcji jak np. sauna z aromaterapią, ale nadal najpowszechniejsze są m. in.:
Sauna fińska
Sauna sucha, czyli innymi słowy fińska – jest to pomieszczenie od środka wyłożone drewnem, które bardzo dobrze izoluje i zapobiega uciekaniu ciepła. Zazwyczaj podłużne siedziska wewnątrz mocuje się jedno nad drugim, tak aby można było wybrać jak wysoko siedzieć. Źródłem wysokiej temperatury w tej saunie jest najczęściej elektryczny piecyk, na którym położone są specjalne skały oddające ciepło na zewnątrz. Warto je od czasu do czasu spryskać wodą tak, żeby na moment podnieść wilgotność powietrza. Podłużne siedziska umieszczone na różnych wysokościach umożliwiają wybór optymalnej temperatury – należy pamiętać, że ciepło unosi się zawsze do góry, tak więc najwyższa temperatura panuje pod sufitem.
Sauna parowa
Sauna parowa (łaźnia parowa) – spekuluje się, że jest to sauna wywodząca się z dawnych tradycji słowiańskich. W przeciwieństwie do sauny suchej nie jest ona wykończona drewnem, a ozdobną mozaiką. Również ławy wyłożone są tym samym materiałem co ściany. Gorąca para jest dostarczana do wewnątrz przy użyciu specjalnych kanałów. Najczęściej wilgotność w środku utrzymuje się na poziomie 100 %, temperatura z kolei waha się między 40 – 60 stopni. Kwintesensją tej sauny, tak jak w suchej jest rozgrzewanie ciała, ale w niższej temperaturze. Wilgotne powietrze sprawia, że organizm nie może się pocić, a przez co nie wychładza.
Sauna na podczerwień
Sauna na podczerwień – jest to rodzaj sauny, który zyskuje popularność szczególnie w ostatnich czasach. Jest ona trochę zbliżona do sauny suchej z tego względu, że wykończona jest drewnem. Źródłem ciepła są promienniki na podczerwień, a nie jak w przypadku sauny suchej piecyk. Ten rodzaj sauny służy do oświetlania całego ciała.
Gdzie można skorzystać z sauny?
Sauny można znaleźć w większych miastach zarówno na publicznych basenach, jak i w centrach spa, siłowniach, centrach sportowych, oraz uzdrowiskach miejskich. W Warszawie jest na pewno urozmaicony wybór takich miejsc. Co więcej posiadaja one odmienną ofertę. Niektóre z nich oferują takie urozmaicenia jak sesje saunowe przy muzyce z użyciem naturalnych olejków. Niektóre takie miejsca posiadają także biosaunę oraz groty solne. Są to przestrzenie stworzone po to, aby zadbać o swój organizm i móc wypocząć stresujących wydarzeniach. Szczególnym powodzeniem cieszą się sauny zlokalizowane w centrach sportowych, a także basenach, gdzie po intensywnym wysiłku fizycznym można zregenerować ciało oraz zmęczone mięśnie. Specjaliści są pewni, że regularne saunowanie przynosi duże korzyści dla naszego organizmu. Warto korzystać z saun, szczególnie, że cena nie jest zbyt wysoka.
Czy można zarazić się covidem w saunie?
Od pewnego czasu cały świat stawia czoła pandemii koronawirusa. Wiele osób usuwa się z życia towarzyskiego z lęku przed infekcją. Ale czy ma to sens? Naukowcy od wielu miesięcy próbują przewidzieć, gdzie zazwyczaj dochodzi transmisji wirusa. Z pewnością wirus najszybciej przechodzi z człowieka na człowieka. Dlatego zaleca się częste mycie rąk, dezynfekcję i zasłanianie ust i nosa w obszarach użyteczności publicznej. A sauna na pewno do takich miejsc się zalicza. Jakiś czas temu odkryto, że wirus ginie w wysokiej temperaturze – ok. 60 stopni Celsjusza, z drugiej jednak strony wysoka wilgotność sprzyja jego namnażaniu. Na pewno istnieje jakieś zagrożenie zarażenia się w saunie, gdyż bywa tam wiele osób i nie zawsze da się uniknąć zarażenia pomimo utrzymywania wszelkich środków ostrożności. Korzystanie z sauny na pewno zwiększa odporność organizmu, z tego powodu nie należy zupełnie z niego rezygnować.