Stomatolog – wizyta prywatnie czy w ramach NFZ?

Stomatolog - wizyta prywatnie czy w ramach NFZ?

Żeby udać się do stomatologa na funduszu nie musimy posiadać skierowania, jednak często trzeba liczyć się z potrzebą długiego czekania na wizytę albo niemożliwością wykonania zabiegu, jaki jest nam potrzebny. Często jest tak, że nie mamy wyboru i musimy zarejestrować się na prywatną wizytę u stomatologa, gdyż dolegliwość w obrębie jamy ustnej przeszkadza nam w codziennym funkcjonowaniu i zastanawiamy się wtedy jakie są koszty poszczególnych usług u stomatologa w Gryfinie i czym różnią się wykonywane zabiegi od tych na NFZ. Zorientujmy się w takim razie co może nam zaoferować dentysta w gabinecie prywatnym, i jakie zabiegi robi dentysta w ramch Narodowym Funduszem Zdrowia.

Jakie zabiegi może zrobić stomatolog w ramach funduszu?

Od dawna wiadomo, że usługi stomatologów w ramach NFZ różnią się trochę od tego, co zaoferuje nam lekarz w prywatnym ganinecie. Jest tak głównie dlatego, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie oferuje nam wszystkich usług. Do stomatologa w ramach NFZ wybrać możemy się bez skierowania, ale należy liczyć się z tym, że profilaktyczne badanie lekarskie dentysta będzie mógł wykonać nam jedynie trzy razy w roku, a zdjęcie rentgenowskie wewnątrzustne tylko 2 razy. Podobny problem jest w przypadku usuwania kamienia nazębnego – taki zabieg w na fundusz stomatolog może nam zrobić tylko jeden raz w roku. O ile w sytuacji prywatnej wizyty u stomatologa w Gryfinie istnieje możliwość leczenia kanałowego każdego zęba, o tyle Narodowy Fundusz Zdrowia zaoferować może darmowe leczenie tylko zębów przednich. Jeżeli leczenia wymagać będzie znajdująca się z tyłu szóstka albo siódemka – wówczas trzeba udać się na wizytę prywatną. Zdecydowanie odmiennie sytuacja ma się w przypadku dzieci i ciężarnych – w ich przypadku leczenie kanałowe jest refundowane w przypadku wszystkich zębów. Udając się na zabieg w ramach NFZ nie zawsze możemy liczyć na bezpłatne znieczulenie, a zabiegi wymagające mikroskopu nie są refundowane. Różnić będzie się też rodzaj wykorzystywanego uzupełnienia – stomatolog robiący zabieg za darmo może wykorzystać tylko plomby srebrne.

Jakie są koszty za niepaństwową wizytę u stomatologa?

Jeśli chcemy otrzymać lepszą opiekę, niż to co proponuje nam Narodowy Fundusz Zdrowia, albo nie możemy poddać się bezpłatnemu zabiegowi, gdyż nie jest on wykonywany w gabinetach w ramach NFZ to kierujemy się do prywatnego gabinetu. Zęby są niezwykle istotnym elementem naszego ciała i troska o nie sprawia, że zarówno komfort naszego życia jest lepszy, a co więcej możemy być dumni z naszego uśmiechu. Nie ma nic bardziej dokuczliwego niż ból zęba w czasie posiłku lub dyskomfort w trakcie picia bardzo zimnych i ciepłych napoi. Trzeba liczyć się z tym, że zabiegi dentystyczne w prywatnych gabinetach nie są zbyt tanie, a w szczególności może nas zaboleć kiedy nie wystarczy zaplombować jednego zęba tylko rozpoczynamy długie leczenie. Ceny za wizytę różnią się w zależności od miasta. Całkowicie inny cennik znajdziemy w Gryfinie, a inny w dużym mieście. Koszt wizyty kontrolnej zaczyna się od 50 zł w górę, a za najczęstszy zabieg, jakim jest plombowanie zapłacimy średnio 150-200 zł. Należy tu także zaznaczyć, że w przeciwieństwie do placówek świadczących usługi na fundusz, w prywatnych klinikach wykorzystywana jest plomba utwardzana światłem lub chemoutwardzalna, które posiadają o wiele lepsze parametry i wygląd, niż plomby srebrne. Koszt znieczulenia wynosi zazwyczaj 20-30 zł więcej, a za usunięcie kamienia nazębnego stomatolog może wziąć od nas od 100 do nawet 200 zł. Bezdyskusyjnie najdroższy zabieg to leczenie kanałowe i tutaj w zależności od zęba, wymagającego leczenia, długości leczenia, ilości koniecznych wizyt i kilku innych kwestii, kwota może wahać się między 200 a nawet 600 zł za jeden ząb. Jest to dużo, ale zazwyczaj nie mamy wyjścia, ponieważ na NFZ dentysta może nam wyleczyć tylko siekacze, a zdecydowanie częściej leczenia kanałowego wymagają zęby trzonowe. Gdy niezbędne będzie mikroskopowe leczenie kanałowe zęba to przygotować się musimy nawet na kwotę 1000 – 1500 zł, ale takiej usługi w państwowych przychodniach nie dostaniemy dla żadnego zęba.

Jakie są najważniejsze różnice między stomatologiem na fundusz a prywatnie?

Nade wszystko jest to sposób wykonywania zabiegów. Lekarz dentysta, który świadczy zabiegi na NFZ nie może sam podjąć decyzji o metodzie naprawy zębów u pacjenta, tylko ma odgórnie narzucone metody. Na przykład w przypadku używanych plomb, będzie to zawsze plomba srebrna, ponieważ NFZ nie oferuje tych światło lub chemoutwardzalnych. Podobna sytuacja będzie podczas ekstrakcji zęba. Jeżeli pacjent chciałby w przyszłości zdecydować się na implant, to dentysta w trakcie usuwania zęba musi przygotować na to miejsce po zębie specjalnymi materiałami, ale zabieg taki nie jest refundowany przez NFZ i stomatolog nie może tego zrobić.

W sytuacji leczenia na fundusz pojawiają się także problemy z leczeniem niektórych zębów. Na przykład kanałowo wyleczyć możemy tylko przednie zęby, w przypadku konieczności leczenia zębów tylnych, należy pójść się do prywatnego stomatologa. Analogiczna sytuacja jest kiedy niezbędna jest proteza zębowa. Fundusz to opłaca ale jedynie dla minimum 6 zębów. Jeżeli pacjent musi uzupełnić mniej zębów, to zmuszony jest za to zapłacić z własnych pieniędzy.

Stomatolog zatrudniony w prywatnych gabinecie oferuje również szerszy wachlarz zabiegów. Odpowiednim przykładem jest tutaj mikroskopowe leczenie kanałowe zębów. Taki zabieg w gabinetach na NFZ nie zobaczymy. Podobnie jest podczas uzupełniania dużych ubytków. Idealnym wyjściem jest zastosowanie uzupełnień stałych, np. z ceramiki, a to dostępne jest jedynie w prywatnych gabinetach.

Można także bez ograniczeń używać znieczulenia do zabiegów, kiedy to w państwowych gabinetach otrzymamy je tylko przy wybranych zabiegach. Lekarze mogą robić nam zdjęć RTG uzębienia – na NFZ przysługują nam jedynie 2 w całym życiu. Analogicznie wygląda sytuacja przy zdejmowaniu kamienia nazębnego – NFZ opłaca tylko 1 taki zabieg na rok.

Na pewno różnice pomiędzy wizytą u lekarza w Gryfinie prywatnie, a na fundusz to nie jedynie czas oczekiwania na zabieg. {Różni się to również jakością oferowanych zabiegów i szeroko rozumianymi metodami leczenia. Jedynie jeśli chodzi o dzieci, które mają jeszcze zęby mleczne nie ma dużych różnic w leczeniu na NFZ czy prywatnie. Niestety na stomatologię Narodowy Fundusz Zdrowia przeznacza tylko 2,5% budżetu rocznie, co jest bardzo małą kwotą. Przede wszystkim z tego powodu zabiegi wykonywane przez dentystów w państwowych gabinetach nie są najlepsze i używane są surowce, których prywatni dentyści od lat nie używali. Posiadanie zdrowych zębów jest jednak bardzo ważną rzeczą i podnosi komfort naszego życia niesamowicie, dlatego warto czasem wydać większą kwotę i porządnie wyleczyć zęby, które tego wymagają. W końcu od dawna wiadomo, że na zdrowiu nie powinno się oszczędzać.