Żłobek a klubik – czy wiesz jaka to różnica

Żłobek a klubik - czy wiesz jaka to różnica

Mamy, które po skończeniu urlopu macierzyńskiego idą do pracy w pełnym wymiarze godzin powinni znaleźć dla maluszka dobrą placówkę. Jest to duży stres zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Z tego powodu warto poszukać naprawdę dobrej i sprawdzonej placówki, do której nasza pociecha będzie chodzić radością. Jeśli nie ma pomocy ze strony babć czy opiekunki, rodzice muszą wybierać pomiędzy państwowymi i prywatnymi miejscami opieki dla dzieci. Dla mniejszych dzieci do wyboru są żłobki albo klubiki dziecięce. Jakie są różnice pomiędzy tymi dwiema placówkami? Jakie są różnice pomiędzy żłobkiem a klubikiem dziecięcym? Kto powinien wybrać żłobek, a kto klub dziecięcy?

Dlaczego warto wybrać żłobek?

Żłobki są miejscami, których najistotniejszym zadaniem jest zagwarantowanie opieki najmłodszym dzieciom. Do żłobka mogą chodzić dzieci już od ukończenia 20 tygodni, aż do 3 roku życia. Niekiedy, w pewnych sytuacjach chodzą tam także czterolatki, kiedy nie ma miejsca w przedszkolach. Jak długo może przebywać dziecko w żłobku? Najczęściej jest to maksimum 10 godzin dziennie, ale w pewnych przypadkach po napisaniu wniosku i opłaceniu nagdodzin, czas ten może zostać przedłużony. Kto może zostać właścicielem żłobka? Oprócz jednostek samorządowych, właścicielem żłobka mogą być osoby fizyczne, instytucje publiczne, a także jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Kto może założyć żłobek i klub dziecięcy?

Zarówno jeśli chodzi o żłobek, jak i o klubik dziecięcy może je założyć osoba fizyczna, jednostki samorządowe, oraz instytucje publiczne. Jednakże kryteria są nieco inne w przypadku żłobka i inne w przypadku klubiku dziecięcego. Na czele obydwu tych placówek staje dyrektor. Obejmując to stanowisko trzeba posiadać studia wyższe i 3 – letnie doświadczenie w opiece nad dziećmi. Oczywiście, zakładając obydwie te placówki, zakładana jest działalność gospodarcza, którą obowiązują odpowiednie przepisy. Bardzo ważnym aspektem jest znalezienie właściwego lokalu, który spełnia przepisy sanitarno – lokalowe, a także przeciwpożarowe. Oczywiście w takich miejscach nie może zabraknąć kadry, która spełnia odpowiednie wymogi. W przypadku żłobka zatrudniona musi być także pielęgniarka. Następną kwestią, o której nie można zapominać jest wyżywienie dla podopiecznych. W tym przypadku są dwa rozwiązania: posiłki dostarcza firma cateringowa z zewnątrz lub są one przygotowywane na miejscu w placówce, jeśli w budynku znajduje się kuchni. Z tego względu, że małe dzieci potrzebują szczególnego traktowania, kryteria dla danego obiektu określa inspektor sanitarny. Założenie żłobka lub klubu dziecięcego zobowiązuje do wpisu do odpowiedniego rejestru.

Żłobek czy klub dziecięcy – co będzie stosowniejszym wyborem dla naszego dziecka?

Rodzice poszukujący najlepszej placówki dla swojego dziecka, zadają sobie pytanie co będzie lepsze – żłobek w Gorzowie Wielkopolskim czy klub dziecięcy? Odpowiedź odpowiedź zależna jest od wielu uwarunkowań, które trzeba wziąć pod uwagę. Wszystko zależy od tego, czego potrzebują rodzice i jak długo dziecko będzie w placówce. Jeżeli potrzebna jest opieka całodzienna, bo rodzic jest wówczas w pracy, a do tego musi jeszcze dojeżdżać, wybór jest prosty – żłobek. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy wymagana jest opieka tylko na kilka godzin dziennie, wtedy warto rozważyć zapisanie dziecka do klubu dziecięcego. Zdarza się, że jednak nie ma wyboru, bo np. dziecko nie dostało się do wybranego żłobka. Wówczas będąc na liście oczekujących może chodzić do klubu malucha i powoli .

Dużo klubów dziecięcych w Gorzowie Wielkopolskim posiada w swojej ofercie tzw. karnety. Dzięki temu dziecko może przychodzić jedynie na kilka godzin, a opiekun nie płaci za cały dzień. To, którą placówkę rodzice wybiorą, jest ich osobistym wyborem. Nie można zapominać, że obydwie placówki zostały stworzone z myślą o dzieciach, żeby zapewnić jak najlepszą opiekę. I tu i tu dziecko z pewnością będzie bezpieczne, i będzie mogło się dobrze rozwijać. Surowe kryteria przyjęcia sprawiają, że pracują tam osoby, mające wiedzę o tym jak zajmować się małymi dziećmi. Maluch, który chodzi na zajęcia z pozostałymi dziećmi lepiej się rozwija i umie dać sobie radę w różnych sytuacjach.